Wycieczka w Pieniny

   W dn.6-7 czerwca 2023r. uczniowie kl. VIIA i VIA wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrali się na wycieczkę w Pieniny, najstarszego parku narodowego w Polsce i zarazem najmniejszego, gdyż jego powierzchnia wynosi zaledwie 2 346 ha,. W jego granicach znajdują się Pieniny Czorsztyńskie, masyw Trzech Koron. Góry te tworzą głównie skały wapienne, a ich teren jest w znacznym stopniu zalesiony- informowała pani przewodnik, która towarzyszyła podróżującym.

   Pierwszym punktem wycieczki był rejs statkiem, a następnie zwiedzanie zamku w Czorsztynie, malowniczych ruin, położonych w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.Po zakupie pamiątek, w doskonałych humorach grupa wycieczkowiczów udała się w kierunku Szczawnicy, aby odbyć spacer wąwozem Homole, 800 metrową trasą prowadząca wzdłuż wartkiego nurtu potoku Kamionki. Imponujące wrażenie na młodzieży wywarły kształtne ściany wąwozu wraz z potokiem, omywającym liczne głazy narzutowe i kaskady. Wędrówka nie była łatwa, ale wszyscy uczestnicy górskiej eskapady dotarli na szczyt, aby podziwiać niezwykłe pienińskie krajobrazy i zakupić u górali wyśmienite sery. Po krótkim odpoczynku grupa zwiedzających udała się autokarem do miejsca noclegowego, usytuowanego w Białce Tatrzańskiej. Pensjonat ,,Ceprówka” zachwycił turystów bazą noclegową i wyśmienitym posiłkiem.

   Drugi dzień górskiej wyprawy wyglądał równie interesująco, gdyż wjazd kolejką na Palenicę dostarczył uczniom niesamowitych wrażeń. Palenica to szczyt o wysokości 722 m npm. w Małych Pieninach, położony tuż nad Szczawnicą Zdrojem. Przez szczyt przechodzi kilka szlaków pienińskich. Widok z Palenicy obejmuje Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz słowackie Tatry z Łomnicą. Od 2017 funkcjonuje tu Szlak edukacyjny Małych Zdobywców Gór z figurami bajkowych zwierząt i owadów. O pienińskiej przyrodzie, tradycjach i zwyczajach- informował przewodnik, z którym dzieci nawiązały bezpośredni kontakt, a to za sprawą licznych zagadek, zmuszających do logicznego myślenia. Schodząc z Palenicy, młodzi turyści rozkoszowali się czystym powietrzem i wspaniałymi, niecodziennymi widokami. Na zakończenie tak wspaniałego dnia, udali się do centrum uzdrowiskowego Szczawnicy, zwiedzili plac Dietla, gdzie znajduje się fontanna z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz pomnik ku pamięci Józefa Dietla.

   Do jego zasług należy rozpropagowanie fizykoterapii, leczenia higieniczno-dietetycznego oraz balneologii- mówił z entuzjazmem przewodnik, który wkrótce pożegnał się z grupą, jednocześnie zachęcając do dłuższych pobytów w górach. Podróż ekskluzywnym autokarem ze Szczawnicy do Buska upłynęła w miłej atmosferze.

   Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu wrażeń. Oprócz walorów edukacyjnych miała duży wpływ na rozwój fizyczny dzieci. Pobyt w górach pozwolił również na lepsze zapoznanie się z przyrodą czy geografią górskiego terenu. Poza tym wyjazd na wycieczkę to także doskonała lekcja samodzielności i sprawdzania własnych umiejętności.

NA GÓRĘ