Kocham Cię Mamo

Dzisiaj z tkliwością przyjrzyjmy się Mamie
uczmy się od niej pracy i uśmiechu
chciejmy być dla niej prawdziwą pociechą
- jak Ona kocha, kochajmy tak samo

 

Dzień Matki – Tradycja na Świecie i w Polsce

Dzień, o którym należy pamiętać bez kalendarza – 26 maja, Dzień Matki jest to święto międzynarodowe z naprawdę odległą tradycją, w której niebagatelną rolę odgrywały… prezenty!

Powrót do historii, czyli starożytne matki-boginie

Początki święta sięgają starożytności, kiedy to szczególnym kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Odbywały się wtedy uroczystości, które miały na celu zdobycie przychylności, ale także okazanie szacunku poprzez złożenie ofiar i różnego rodzaju datków.

Święto matek w innych krajach

Siedemnastowieczna Anglia powróciła do święta, które, podobnie jak w starożytności, miało raczej wymiar duchowy i nosiło nazwę Niedzieli u Matki, W Stanach Zjednoczonych o Dniu Matki  można mówić dopiero od 1905 roku, co jest pokłosiem starań Ann Jarvis – nauczycielki, która w 1858 roku ogłosiła Dni Matczynej Pracy – i jej córki Ann Marie Jarvis. W 1914 roku Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe. Warto wspomnieć, że w niektórych państwach Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet, m.in.: w Bułgarii, Rosji, Chinach czy na Białorusi. My jednak cieszymy się, że w Polsce są to dwa odrębne święta – mimo że więcej dat do zapamiętania, to również więcej okazji do okazywania miłości!

Święto matek w Polsce

W Polsce Dzień Matki ma stałą datę – 26 maja, pierwsze obchody tego święta odbyły się w 1914 roku w Krakowie. Tego dnia mamy obdarowywane są przez swoje dzieci drobnymi upominkami: kolorowymi laurkami, kwiatami. Cel wciąż jest ten sam –okazanie Matkom szacunku, miłości i wdzięczności za trud włożony w wychowanie. Uczniowie klasy VA należący do Koła Polonistycznego uczcili Dzień Matki własną twórczością, wierszami opiewającymi znaczenie Mamy w ich życiu. W inscenizacji wzięli udział: Magdalena Galus, Michalina Łącka, Zuzanna Podesek, Blanka Wieloch, Franciszek Głosek, Antoni Stęplewski,     Igor Wojtacha, Adam Wójcik.

Serdeczne podziękowania dla Pań: Beaty Mazanki, Pauliny Zabielskiej, Małgorzaty Załęckiej za przygotowanie tematycznej scenografii.

NA GÓRĘ