Ziemio ty śliczna nad Nidą błękitem
Złota od pszenic, posrebrzana żytem
Nigdzie na świecie nie bywa tak cudnie
Jak na tej ziemi w słoneczne południe.
Popularna pieśń ludowa na Ponidzu
Zainspirowani nowymi zagadnieniami w programie ,,Być jak Ignacy”, a szczególnie działaniami polskiego botanika Ignacego Szafera, który był współtwórcą polskich parków narodowych, zapragnęliśmy poznać formy ochrony przyrody na Ponidziu. Tym razem gościem naszych cotygodniowych spotkań była p. Magdalena Skrzypek- pracownik ZŚiNPK, która poprzez interesujący wykład i równie fascynującą prezentację, wprowadziła nas w cudowny świat naszej Małej Ojczyzny.
Wiemy, że nasz region jest jedyny w swoim rodzaju, to tu znajdziemy osobliwości przyrodnicze spotykane tylko w niewielu miejscach w Polsce. Na wapiennych wzgórzach występuje roślinność kserotermiczna m.in. lazurowy len włochaty, długowłosa ostnica Jana, miłek wiosenny czy dziewięćsił popłocholistny – symbol logo ZŚiNPK. Okazuje się, że w Polsce jest tylko 7 stanowisk, na których występuje dziewięćsił popłocholistny, z czego 4 znajdują się na Ponidziu.
Podłoże gipsowe obfituje w zjawiska krasowe, kształtując nietypowy krajobraz przepełniony różnorodnymi formami skalnymi, które można podziwiać m.in. w rezerwacie Skorocice. Olbrzymia Jaskinia dzwonów, most skalny, ponory i wywierzyska to obiekty, które koniecznie musimy zobaczyć w rzeczywistości, a więc wyruszyć na wycieczkę.
To nie koniec ciekawostek na temat naszego regionu. Meandrująca Nida jest najcieplejszą rzeką w Polsce- temperatury maksymalne sięgają prawie 27 °C. W okolicy miejscowości Motkowice i Skowronno tworzy deltę śródlądową, która jest siedliskiem ptaków wodno – błotnych ( ok 150 gatunków). W dolinie Nidy występują zbiorowiska roślinności wodnej, szuwarowej i torfowiskowej z takimi gatunkami jak: grążel żółty, grzybień biały, sprzyjające rozwojowi świata zwierząt. Jednym słowem Ponidzie charakteryzuje się olbrzymią bioróżnorodnością organizmów, które należy chronić.
Ze względu na niezwykłe bogactwo form przyrody żywej i nieożywionej, na terenie Ponidzia utworzono 3 parki krajobrazowe oraz 12 rezerwatów przyrody. Osobliwością Parku Kozubowskiego jest występowanie w rezerwacie „Polana Polichno” groszku panońskiego (jedyne stanowisko w Polsce) oraz największego gatunku polskiego chrząszcza jelonka rogacza. W Szanieckim Parku w rezerwacie Owczary ochronie podlega naturalne śródlądowe stanowisko roślinności halofitowej- kolejna osobliwość naszego regionu. Natomiast w rezerwacie Grabowiec leżącym na terenie Nadnidziańskiego Parku znajduje się stanowisko dyptamu jesionolistnego – krzewu Mojżesza, który wytwarza łatwopalne olejki eteryczne.
Spotkanie z p. Magdą, wyśmienitym znawcą Ponidzia, uświadomiło nam jak wielkie bogactwo kryje nasza Mała Ojczyzna-jest miejscem obfitującym w osobliwości przyrodnicze, które warto zobaczyć, ale przede wszystkim chronić przed negatywnym wpływem człowieka.