Buskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Buskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, są cyklicznymi  imprezami edukacyjno – historycznymi mającymi na celu przedstawienie młodzieży i przypomnienie dorosłym idei walki żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Uroczystości  nastawione są  na przekaz historyczny oraz krzewienie patriotyzmu.

Działania po raz pierwszy zostały podjęte pod koniec lutego 2013 roku i od tego czasu odbywają się corocznie. Rozpoczynają się spektaklem przygotowanym przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli. Tematyka spektakli oparta jest na losach żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, wykorzystywane są utwory poetyckie, pieśni, materiały źródłowe o uczestnikach bitew na terenie gminy Busko-Zdrój (bitwa Brygady Świętokrzyskiej w lesie koteckim  i losy poległego tam dowódcy "Jaremy" porucznika Stanisława Sikorskiego.

Spektakle wystawiane są w kościele lub w Domu Parafialnym Parafii pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, bądź jak w roku 2016 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Trzykrotnie gośćmi uroczystości byli przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach, z prelekcją na temat Żołnierzy Wyklętych.

Po spektaklu uczestnicy przechodzą do kościoła pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju na Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości z roku na rok gromadzą coraz więcej uczestników - zarówno ludzi starszych, pamiętających czasy powojenne jak i młodszych, przychodzących razem ze swoimi dziećmi. Uczestniczą w nich również zuchy i harcerze z innych szkół miasta i gminy Busko-Zdrój.

W realizację Buskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaangażowane są również władze samorządowe miasta i gminy,  służby mundurowe, buskie parafie.

Oprócz mieszkańców  miasta w wydarzeniu licznie uczestniczą również kuracjusze buskiego uzdrowiska.

Wnioski z realizacji: 

Tego typu wydarzenia są ważnym elementem kształtowania tożsamości  narodowej, integracji środowiska lokalnego.

Współpraca z różnymi instytucjami pozwala na wzbogacenie form przekazu - mundury, broń pożyczone dzięki wsparciu lokalnych grup rekonstrukcyjnych i miejscowych pasjonatów historii.

NA GÓRĘ