"Święta miłości kochanej Ojczyzny" - jesteśmy dumni z naszej historii.
Grupa Teatralno-Rekonstrukcyjna "Pegaz" działa od października 2009 roku.
Praca w grupie odbywa się w czasie wolnym od zajęć, przede wszystkim w soboty i niedziele.
Tematyka pracy grupy skupia się na wybranych wydarzeniach i postaci z historii Polski. Jest to postać króla Jana III Sobieskiego, czasy Powstania Styczniowego, okres I wojny światowej, dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa i losy Żołnierzy Wyklętych.
Formy pracy grupy to:
- przygotowanie spektakli o tematyce historycznej (scenariusz, oprawa muzyczna, scenografia, kostiumy);
- udział w rekonstrukcjach historycznych;
- pogłębianie wiedzy historycznej;
- żywe lekcje historii;
- uczenie się współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi;
- kształcenie umiejętności pracy w zespole, rozwijanie wyobraźni, inwencji twórczej i odpowiedzialności;
- praca nad kierowaniem emocjami;
- aktywny odpoczynek.
Spektakle oparte są na poezji i prozie danej epoki. Wymaga to od uczniów umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną z uwzględnieniem specyfiki epoki. Widowiska rekonstrukcyjne wymagają wcześniejszego zapoznania się ze scenariuszem, omówienia sposobu ubierania się i zachowanie w tamtych czasach. To również konieczność bezpiecznego zachowania i odpowiedzialności za siebie i innych podczas rekonstrukcji bitew, którym towarzyszą strzelające karabiny, armaty, szarżujące konie, bezwzględne posłuszeństwo dowódcom.
Od początku działania "Pegaz" współpracuje z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju. Członkowie GRH prowadzą z uczniami warsztaty dotycząc umundurowania i uzbrojenia, wypożyczają elementy uzbrojenia i umundurowania, opiekują się uczniami podczas rekonstrukcji bitew. Od 2011 roku współpracujemy z Kieleckim Ochotniczym Szwadronem Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Dowódcy szwadronu przeprowadzili w szkole w styczniu 2012 r. żywą lekcję historii, wypożyczają nam mundury ułańskie, beliniackie, legionowe, stroje z epoki króla Jana III Sobieskiego. Dzięki tej współpracy Grupa Teatralna "Pegaz" uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych poza Buskiem, przejazdy i wyżywienie finansowane są przez organizatorów imprez (również poza województwem świętokrzyskim).
Spektakle wystawiane są głównie w Parafii pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju. W ramach współpracy zakupiono na potrzeby grupy specjalne nagłośnienie i profesjonalne oświetlenie. Spektakle grane są również w Parafii NPNMP w Busku-Zdroju, w Sanatorium Marconi, w 21 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach oraz przy okazji udziału w rekonstrukcjach. Spektakle
o Żołnierzach Wyklętych przygotowywane są we współpracy z Kielecką Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej.
Widowiska integrują nie tylko mieszkańców Buska-Zdroju, znaczna część publiczności to kuracjusze z różnych stron Polski.
Oprócz spektakli i rekonstrukcji, Grupa Teatralno-Rekonstrukcyjna "Pegaz" uczestniczy również w "żywych" lekcjach historii, których tematyką są: powstanie styczniowe, tradycje ułańskie i poszanowanie symboli narodowych.
W ramach odpoczynku i w nagrodę za wspaniałą pracę, uczniowie wyjeżdżają na wycieczki sponsorowane przez Radę Rodziców, mają organizowane spotkania i dyskoteki. Te dodatkowe działania są doskonałą formą aktywnego wypoczynku ucznia, który spędza wolny czas poznając historię swojego kraju, nie tylko z książek.