Magia Ponidzia i sabat na szkolnej scenie.
Wiedza o regionie, ludowe podania i spektakularne widowisko artystyczne tak w skrócie można podsumować regionalny Konkurs „Moje Ponidzie”, który odbył się 15 czerwca 2026 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. Wydarzenie zgromadziło utalentowanych uczniów oraz prawdziwych pasjonatów lokalnej historii. Młodzi znawcy regionu udowodnili, że tradycje „Małej Ojczyzny” są dla nich wciąż żywe i niezwykle ważne.
Organizatorem tego edukacyjnego turnieju był Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli, który przygotował zmagania we współpracy z gospodarzem– Publiczną Szkołą Podstawową Nr 1. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się imponującą, niezwykle szczegółową wiedzą z zakresu historii, geografii oraz tradycji Ponidzia. Uczestnicy konkursu udowodnili, że doskonale znają swoje korzenie.
Świętokrzyskie legendy ożyły na scenie
Wspaniałym podsumowaniem całego wydarzenia stał się program artystyczny, który idealnie wpisał się w klimat i kulturowe dziedzictwo regionu. Ziemia Ponidzia oraz sąsiadujące z nią Góry Świętokrzyskie od stuleci słyną przecież z niezwykłych podań, baśni i wierzeń. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski – uznawane za jedną z kolebek naszej kultury , posiada bogatą historię, która przez wieki inspirowała twórców do tworzenia lokalnych legend.
Młodzi artyści z zespołu „Zlepce” zabrali publiczność w pełną tajemnic podróż do świata dawnej magii za sprawą widowiska pt. „Sabat czarownic”, gdzie dzięki ogromnej ekspresji przenieśli widzów na sam szczyt Łysej Góry, legendarne, omijane dawniej z daleka miejsce spotkań czarownic, które budziło powszechny strach. Widowisko rozpoczęło się od niezwykle dynamicznego, pełnego energii tańca, który prezentował opowieść o przemianie młodej, niewinnej dziewczyny w czarownicę. Przy głębokich dźwiękach kotła młode adeptki sztuki teatralnej ukazały proces warzenia mikstur, które według podań miały szkodzić ludziom. Kulminacyjnym momentem spektaklu było niespodziewane pojawienie się na scenie samego czarta. Postać ta przypomniała o dawnych wierzeniach dotyczących paktów z nieczystymi siłami.
Dzięki pełnej pasji grze aktorów z zespołu „Zlepce”, widzowie zgromadzeni w buskiej „Jedynki” mogli bliżej poznać świętokrzyski folklor. Występ nagrodzono gromkimi, w pełni zasłużonymi brawami. Wydarzenie to stało się doskonałym dowodem na to, że pamięć o dawnych tradycjach, podaniach i tożsamości regionu na Ponidziu nie ginie, lecz pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń.