Zięcia ekologiczno – interdyscyplinarne w lutym. #FunduszeUE

OZE – skrót rozszyfrowany

   Energię elektryczną pozyskujemy przede wszystkim z nieodnawialnych źródeł energii. Spalamy węgiel, ropę naftową, węgiel brunatny zawierające znaczne ilości związków węgla. Nasz ślad węglowy rośnie! Podczas uzyskiwania energii z węgla, uwalniane są do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, tlenki siarki i inne zanieczyszczenia,które mają niekorzystny wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Jako młodzi ekolodzy apelujemy, aby korzystać z odnawialnych źródeł energii; wody, wiatru, słońca czy ciepła pochodzącego z wnętrza ziemi. Należy budować farmy wiatrowe, korzystać z fotowoltaiki!
Jak działają farmy wiatrowe?
   Na zajęciach ekologiczno – interdyscyplinarnych realizowanych w ramach unijnego projektu „Droga do przyszłości w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju” poznaliśmy działanie turbin wiatrowych. Wykonaliśmy model turbiny. Dzięki wykorzystaniu siły wiatru, który napędzał łopaty, uzyskaliśmy energię do naładowania baterii. Zainteresowani niekonwencjonalnymi źródłami energii, sprawdziliśmy działanie dynama, wykorzystywanego do oświetlenia rowerów.

Dziś już wiemy, że OZE – to odnawialne źródła energii, których pozyskiwanie i przetwarzanie na ogół nie prowadzi do skażenia środowiska.

NA GÓRĘ