ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

   23 kwietnia obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane jest od 1995 roku, jednak jego początki sięgają roku 1926. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca VICENTE CLAUEL ANDRES.

   Data 23 kwietnia jest symboliczna, gdyż w ten dzień zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

   Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, a mężczyźni otrzymywali podarunki w postaci książek.

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Stanowi świetną okazję do dyskusji na temat roli książki, jako źródła wartości i wiedzy.

   Światową Stolicą Książki w 2024 roku został mianowany francuski Strasburg. W tym mieście właśnie 23 kwietnia rozpoczyna się, trwające przez cały rok, Święto Książki. Złożą się na nie wydarzenia literackie, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę.

   Również nasza szkoła włączyła się do tej akcji. W ramach projektu szkolnego uczniowie z klas 6b i 8a wykonali plakaty dotyczące historii pisma i książki. Prace, które zostały wykonane różną techniką, wyróżniają się ciekawym ujęciem tematu. Są prezentowane w bibliotece szkolnej.

   Z kolei uczniowie z klasy 7b wzięli udział w niecodziennym spotkaniu z prawnikiem- panią adwokat Małgorzatą Długosz.

   Tematem prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną była ochrona praw autorskich.

   Zaproszona pani prawnik wyjaśniła, czym są prawa autorskie podkreślając, że ,,Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze’’. 

   Uczniowie dowiedzieli się też, że twórcą może być każda osoba i jej prawa są chronione już od chwili powstania dzieła. Dotyczy to nie tylko książek, ale też gier komputerowych, piosenek, obrazów, instrukcji obsługi maszyn i urządzeń. Z naruszeniem praw autorskich mamy do czynienia za każdym razem, gdy wykorzystujemy utwór poza zakresem dozwolonego użytku bez wymaganego zezwolenia w postaci licencji bądź przeniesienia praw. Taka sytuacja może skutkować odpowiedzialnością karną, bądź wysoką grzywną. Prawniczka przedstawiła autentyczne sytuacje  z życia, kiedy to doszło do naruszenia praw autorskich i zwróciła uwagę na rozsądne korzystanie z portali społecznościowych np. z Tik Toka. Przestrzegła młodzież przed ściąganiem muzyki z Internetu i jej rozpowszechnianiem.

   Realizowany projekt i spotkanie okazały się znakomitą lekcją uczącą, jak ważna jest książka w życiu człowieka i dlaczego warto przestrzegać praw autorskich. 

   Znamienne są słowa dyrektor UNESCO, Audrey Azoulay, która z okazji Święta Książki napisała:

„Książki zapraszają do podróżowania i poznawania innych, każda strona otwiera przed nami nowy świat”.

 

NA GÓRĘ