„Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”
Maria Dąbrowska
Książka towarzyszy człowiekowi w każdej jego fazie rozwoju. Jest źródłem wiedzy, więc uczy, ale też bawi, rozwija wyobraźnię. Taką rolę odgrywała od stuleci. Czy dziś, w dobie bardzo szybkiego rozwoju techniki, stała się zbędnym przedmiotem, który powinien znaleźć się na półce w muzeum?
Ten dylemat rozstrzygali uczniowie z klasy 6a prezentując przedstawienie pod tytułem „Sąd nad książką”. 14 grudnia biblioteka szkolna przeistoczyła się w salę sądową. Odbyła się rozprawa, w której oskarżoną była książka, którą grała Maja Perepiczko. Problem rozstrzygał sędzia, w którego postać wcielił się Filip Pierściński, byli prokuratorzy- Antoni Kobos i Borys Sitarski, obrońca – Kacper Pierściński. Zdecydowanie negowali wartość książki świadkowie oskarżenia- komputer- Pola Wawro, płyta CD- Maja Szymacha. Podkreślali jej walory świadkowie obrony- bibliotekarka Ala Kędzierska i dzieci- Aleksandra Bębenek i Izabela Kryczka, dla których książka jest najlepszą przyjaciółką. W efekcie Wysoki Sąd ogłosił, że z książki współczesny człowiek nie może zrezygnować. Jest nieodzownym elementem jego życia.
Ważną rolę w przedstawieniu odegrała też Wiktoria Przyłudzka, która wprowadziła obecnych na sali widzów w tematykę przedstawienia i wprowadzała świadków. Spektakl był fascynujący. O jego wartości zdecydowała miedzy innymi znakomita gra uczniów, którzy na scenie czuli się, jak prawdziwi aktorzy. Scenografia i wspaniałe kostiumy wzbogaciły sztukę i pozwoliły widzom poczuć się jak w prawdziwym sądzie. Widowisko kończyło się niespodzianką - piosenką, która też zachęcała do czytania książek. Pięknie zaśpiewały Gabrysia Guzik z klasy 2b i Zosia Zabielska z klasy 2a. Widzowie nagrodzili młodych aktorów oklaskami.
Przedstawienie wyreżyserowały panie: Grażyna Kopacz-Sowa i Małgorzata Pałka. Mamy nadzieję, że sztuka nakłoni uczniów do refleksji- może zamiast kolejnego popołudnia przed ekranem telewizora, monitora czy smartfona sięgną po książkę.
Organizatorki dziękują rodzicom za pomoc w realizacji przedstawienia.