Dlaczego napoje energetyczne są tak niezdrowe dla młodych ludzi?

Napoje energetyzujące. Czy potrzebna nam taka moc?

   Z dniem 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Znowelizowane przepisy wprowadzają także zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny i tauryny na terenie szkół. Przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w dniach 8-9 maja w formie prezentacji pt. "Napoje energetyzujące. Czy potrzebna nam taka moc?", przedstawiły uczniom klas siódmych, argumenty, aby zniechęcić ich do spożywania energetyków. Pani Ewelina Dąbrowska oraz Pani Monika Trzaska w przystępny sposób odpowiedziały na pytania dlaczego napoje energetyczne są tak niezdrowe dla młodych ludzi? Chcielibyśmy przypomnieć, że:
Kofeina: Stanowi podstawowy składnik tych napojów, ale nie jest zalecana w diecie dzieci. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości.
Cukry proste: Duża dawka cukrów prostych może być czynnikiem rozwoju insulinooporności, która z kolei może doprowadzić do otyłości i cukrzycy. Napoje energetyczne zawierają dużą ilość węglowodanów, co wpływa niekorzystnie na stan szkliwa zębów.
Zaburzenia snu: Duże spożycie kofeiny może wpływać na długość i jakość snu dzieci, prowadząc do przemęczenia.
Inne skutki uboczne: Napoje energetyzujące mogą powodować pobudliwość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy i problemy żołądkowe.


Warto zwrócić uwagę, że krótkotrwały “zastrzyk energii” w postaci napojów energetyzujących nie może być obojętny dla organizmu. Po przypływie energii może pojawić się nagłe osłabienie, senność, znużenie i apatia. Dlatego nie zaleca się podawania tych napojów dzieciom, zwłaszcza w wieku szkolnym.

NA GÓRĘ