Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Busku - Zdroju

„Najlepszym lekarstwem,
którego nie sposób przedawkować to…
życzliwość dla drugiego człowieka.”

Na dworze jest szaro, buro i ponuro, a wokół nas wszyscy są dla siebie mili, życzliwi i uśmiechnięci. Takie przynajmniej jest założenie i przesłanie tego święta.

Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się już w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.

Tak naprawdę każdy dzień, powinien być pełen życzliwości, uśmiechu  i wzajemnej sympatii, a nie tylko ten  jeden kalendarzowy. Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu. Potwierdzają to przysłowia   i złote myśli wielu znanych osób. Przekonajcie się sami.

W dniu 21 listopada po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i  Pozdrowień.

Przesłanie akcji jest proste – ,,Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko  od święta.” Pamiętajmy, że pozytywna energia wraca do nas z nawiązką!

W naszej szkole dzień 21 listopada był dniem wyjątkowym, pełnym uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje.

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu ,, Pomocna dłoń” wraz ze swoim opiekunem p. Beatą Cira  zadbali o właściwą oprawę tego święta. Każdego ucznia witali  uśmiechem i cukierkiem i cytatem. Szkoła została udekorowana żółtymi balonami , na drzwiach każdej klasy znalazły się miłe i życzliwe  cytaty , które powinny towarzyszyć nam w dniu codziennym, a uczniowie przybyli do szkoły  ubrani w żółte stroje- symbolikę słońca i radości.

Wolontariusze przeprowadzili konkursy :,,Lider i Liderka życzliwości" oraz najbardziej ,,Słoneczna klasa”

Uczniowie pisali pozdrowienia i życzenia dla swoich kolegów, koleżanek oraz nauczycieli  i pracowników szkoły na żółtych papierowych liściach  wykonanych przez wolontariuszy i umieszczali  je  na przygotowanym drzewku życzliwości , które zostało umieszczone na korytarzu szkolnym.

Podsumowaniem akcji było wręczenie przez Panią Dyrektor dyplomów dla Najżyczliwszych Uczniów naszej szkoły  oraz najbardziej  ,,Słoneczną Klasę”  w szkole.

A oto zwycięzcy:

Kl. 1a Durnaś Lena

Kl.1b  Borówka Jakub

Kl. 2a   Kasza Filip

Kl. 2b Zając Katarzyna

Kl .3b   Rulski Maciej

Kl. 4a  Lasota Lena ,  Łojek Jan

Kl. 5a  Zoch Anna

Kl. 5b  Kokoszczyk Gabriela,   Lis Tomasz

Kl. 5c Wojtasik Jan

Kl..6a Olesińska Wiktoria , Styczeń Jakub

Kl.6b  Polniak Wiktor

Kl. 7a  Podraza Hanna

Kl. 7b  Maj Weronika

kl. 8b Bałaga Wiktoria , Rejdak Tomasz

kl. 8b Bańka Weronika

W konkursie na najbardziej ,,Słoneczną Klasę” zostały:

Klasa 2a

Klasa 6a

Klasa 8a

Mamy nadzieję, że ten dzień sprowokował uczniów do innego spojrzenia na codzienność.

,,Po co narzekać i dąsać się na siebie, skoro można inaczej”

Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto przeprosić, wybaczyć, porozmawiać. Czasami, wystarczy tylko szczery uśmiech i podanie dłoni, a od razu życie staje się lepsze.

Autor: Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu ,,Pomocna Dłoń”: Beata Cira