"SZKOŁA PAMIĘTA"

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła pamięta "Szkoła pamięta" to hasło akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej skierowanej do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem akcji było upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń historycznych w społeczności lokalnej. Kulminację akcji zaplanowano na 25 października – czyli ostatni piątek przed 1 listopada bieżącego roku.

- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności - podkreślił minister Dariusz Piontkowski.

W przedsięwzięcie włączyła się również nasza szkoła.  Uczniowie i opiekunowie Grupy Teatralno-Rekonstrukcyjnej "Pegaz" odwiedzili miejsce związane z męczeńską śmiercią mieszkańców Buska i okolic, budynek Willi Polonia. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali tu ponad 300 osób, o czym przypomina pomnik stojący przed budynkiem. Uczcili minutą ciszy pamięć pomordowanych i zapalili znicze.